compare

Ama-news.al

%%excerpt%%
Links Website >> Google+ Linkedin
Website Topics dhe, bananen, shaqiri, more... + 5 more>>
Top Keywords from Search Engines ama news, banka e shqiperise + 3 more>>
Agjencia Kombëtare e Lajmeve AMA - Lajme nga Shqiperia, Bota dhe RajoniAgjencia Kombëtare e Lajmeve AMA
Ama-news.al is ranked 989,651st in the world (amongst the 30 million domains). This site is estimated to be worth $3856. This site has a good Pagerank(3/10). It has 4 backlinks. Ama-news.al has 25% seo score.
Popularity: Safety: Social signals: Legit: legal

Web Safety

ama-news.al is a safe website. This information is from Google, AVG Threat Labs, McAfee SiteAdvisor, Wot.

Google Safebrowsing:
Avg Antivirus
Wot Raiting
SiteAdvisor
Child Safety

Status:

Copy & paste code at your website:

just copy & paste the snippet into your website!

just copy & paste the snippet into your website!

Google ads
Google ads

Similar websites

Favicon of lajmifundit.al  

Lajmifundit.al

Lajmifundit - Lajmeshqip | Lajmet e Fundit

Lajmi i fundit | lajmifundit.al, portali i vetem me lajme shqip 24 ore ne 24 nga shqiperia, kosova

Popularity: | lajmifundit.al tags for lajmifundit.al lajme / nga / kosova / një

Favicon of telegrafi.com  

Telegrafi.com

Portali Telegrafi - Gazeta Shqiptare ne Internet - Lajmet e Fundit Shqip...

Telegrafi eshte medium i pavarur informativ dhe me i vizituari ne gjuhen shqipe.lajme me te funditnga ekonomia

Popularity: | telegrafi.com tags for telegrafi.com news portals / news / dhe / lajme

Favicon of albalove.ch  

Albalove.ch

Lajme Nga Maqedonia, Kosova, Shqiperia, Bota Dhe Sporti.lajme Shqip...

Lajme nga maqedonia, kosova, shqiperia, bota dhe sporti. Lajme shqip, lajmet shqip

Popularity: | albalove.ch tags for albalove.ch dhe / lajme / kosova / sport

Favicon of preshevajone.com  

Preshevajone.com

Agjencia Informative Presheva Jone

Agjencia informative presheva jonë

Popularity: | preshevajone.com tags for preshevajone.com nga / kosova / video / një

Favicon of index.al  

Index.al

Lajme - Njoftime Per Pune Dhe Cdo Gje Tjeter Nga Shqiperia

Lajme, foto, video, njoftime per pune dhe cdo gje tjeter nga shqiperia

Popularity: | index.al tags for index.al dhe / nga / një / foto

Favicon of shqiptarja.com  

Shqiptarja.com

Home

Shqiptarja.com është website më profesional dhe i pavarur me lajme nga shqipëria dhe ballkani

Popularity: | shqiptarja.com tags for shqiptarja.com news / dhe / lajme / nga

Favicon of knninfo.com  

Knninfo.com

Kosovo News Network - Ballina

Popularity: | knninfo.com tags for knninfo.com dhe / kosova / nuk

Favicon of gazetaexpress.com  

Gazetaexpress.com

Lajmet e Fundit - Gazetaexpress

Gazetaexpress ju sjell lajmet e fundit në kohë reale nga politika, sporti, bota e vip - ave

Popularity: | gazetaexpress.com tags for gazetaexpress.com dhe / lajme / nga / kosova

Favicon of rilindjademokratike.com  

Rilindjademokratike.com

Gazeta Rilindja Demokratike - Online

Gazeta rilindja demokratike - online

Popularity: | rilindjademokratike.com tags for rilindjademokratike.com albanian news / dhe / lajme / read more...

Favicon of indeksonline.net  

Indeksonline.net

Portali Indeksonline - Ballina

Portali indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010

Popularity: | indeksonline.net tags for indeksonline.net dhe / lajme / nga / kosova

Show more

Sites with a similar domain name

We found 10 websites. With this list, you can understand how other people are using the domain, similar to yours.

Domain PageRank Popularity Safety
Favicon for ama-navi.com   ama-navi.com Google PageRank for ama-navi.com
Favicon for ama-net.com   ama-net.com Google PageRank for ama-net.com
Favicon for ama-nichigei.com   ama-nichigei.com Google PageRank for ama-nichigei.com
Favicon for ama-nj.org   ama-nj.org Google PageRank for ama-nj.org
Favicon for ama-no-gawa-machia.com   ama-no-gawa-machia.com Google PageRank for ama-no-gawa-machia.com
Favicon for ama-nova.com   ama-nova.com Google PageRank for ama-nova.com
Favicon for ama-no-gawa.ru   ama-no-gawa.ru Google PageRank for ama-no-gawa.ru
Favicon for ama-no-hashidate.de   ama-no-hashidate.de Google PageRank for www.ama-no-hashidate.de
Favicon for ama-ny.com   ama-ny.com Google PageRank for ama-ny.com
Favicon for ama-ntl.org   ama-ntl.org Google PageRank for ama-ntl.org

Alexa traffic graph

Alexa traffic rank shows the popularity of your site relative to other sites. Ama-news.al is ranked 989,651st in the world (among the 30 million domains). A low-numbered rank means that your website gets a lot of visitors.

Alexa rank: 989,651 visit alexa Alexa backlinks: n\a
This report show rough estimate of ama-news.al's popularity
The top queries driving traffic to www.ama-news.al from search engines.
ama news
agjensia e lajmeve sot
banka e shqiperise
sokol bizhga
xhelal mziu

Visitors Localization

Traffic Estimations Low
Traffic Rank 989,651th most visited website in the World

General Statistics

Title: Agjencia Kombëtare e Lajmeve AMA - Lajme nga Shqiperia, Bota dhe RajoniAgjencia Kombëtare e Lajmeve ... more
Description: %%excerpt%%
Pagerank: Google PagerankTake this button and put in your website
SEO score: 25%
Website Worth: $3,856 USD
Web Safety:
Web safety signals the level of trust for the site's suitability for all users.
Child Safety:
Child safety signals the level of trust for the site's suitability for children.
Alexa Rank: 989,651
Alexa backlinks: n\a
Webstatsdomain backlinks:
IP-address: 46.183.124.3 [Trace] [Reverse]
Server Location: Albania
Date Registered: 1992-04-20 23:00:00
Site Age: 22 years and 5 months
Pageviews per User: 1.4
Average Time on Site: 01:57
Bounce:
Estimated percentage of visits to www.ama-news.al that consist of a single pageview
61.5%
Daily Pageviews: n\a
Load Time: 1.48 seconds

Website categories

Currently, we found 9 categories on ama-news.al
dhe 5'348 sites bananen 258 sites
shaqiri 30 sites more... 9'584 sites
është 1'115 sites edhe 514 sites
rama 1'522 sites nga 3'464 sites
për 2'434 sites
Show more

Domain Name

Domain Name: www.ama-news.al
Domain Age: 22 years and 5 months
Creation: 1992-04-20
See ama-news.al whois information

Top Keywords

This report shows links that we found on other domains than the index page. You can use this list of domains in order to understand what content users like.

Keyword Position Date
agjencia ama 1 2014-09-09
agjencia e lajmeve ama 1 2014-09-09
lakuriq dafina zeqiri 1 2014-09-08
agjensia sot 2 2014-09-09
agjencia e lajmeve noa 3 2014-09-09
agjensia elajmeve sot 3 2014-09-09
agjensia lajmeve sot 4 2014-09-09
agjencia e lajmeve sot 4 2014-09-09
agjencia e lajmeve sot e 4 2014-09-09
rezultatet e zgjedhjeve te 8 majit 4 2014-09-08
dallendyshe bici 5 2014-09-09
luiza xhuvani djali 5 2014-09-09
djali i luiza xhuvani 6 2014-09-09
vesha komtare 6 2014-09-09
www.mash.gov.al rezultatet e lendeve me zgjedhje matura 2011 6 2014-09-08
rezultatet e zgjedhjeve 8 maj live 6 2014-09-08
rezultati i zgjedhjeve 2011 tirane 7 2014-09-06
rezultati live zgjedhje 2011 8 2014-09-06
rezultati i zgjedhjeve lokale 2011 live 8 2014-09-06
formacioni i brazilit 9 2014-09-09
zevendes kryeministri i shqiperise 9 2014-09-09
agjencia anti korrupsion 9 2014-09-09
bashkia tirane votat 9 2014-09-08
zgjedhjet ne shqiperi 2011 rezultati live 9 2014-09-06
rezultati live i zgjedhjeve ne shqiperi 2011 10 2014-09-06
gazmend turdiu 2009 11 2014-09-09
rezultatet e zgjedhjeve shqiperi live 11 2014-09-08
rrihet ilir gjoni 11 2014-09-08
www.mash.gov.al matura shteterore 2011 pergjigjet e letersis 12 2014-09-08
hotele ne velipoje 2011 13 2014-09-08
rezultati i zgjedhjeve 2011 kqz 13 2014-09-06
shqiptari dhe greku 14 2014-09-09
formacioni i gjermanis 14 2014-09-09
zgjedhje 2011 numerimi 14 2014-09-08
rezultatet e zgjedhjeve lokale 8 maj 14 2014-09-08
rrihet gramoz ruci 14 2014-09-08
deputet e parlamentit te kosoves 2011 14 2014-09-07
rezultati i zgjedhjeve 2011 live 14 2014-09-06
plarent ndreca 15 2014-09-09
rezultati live i zgjedhjeve 2011 15 2014-09-06
ditelindja e sali berishes 16 2014-09-09
besmir bega tirana 16 2014-09-09
cfare eshte borxhi publik 16 2014-09-09
rezultati i zgjedhjeve 8 maj 2011 16 2014-09-06
tifozat juventusit 17 2014-09-07
koment per fb 17 2014-09-05
denisa alicka 17 2014-09-05
Show more

Keywords Consistency

In this table we show keywords that are most commonly found on the site. Words marked with 2 or 3 stars best describe the theme of the site.

  Keywords Freq Title Desc <H> Anchors
permanent 34
dhe 19
nga 18
berisha 15
sht 15
  Keywords (2 words) Freq Title Desc <H> Anchors
ani ofendon 5
arjan ani 5
ofendon mero 5
mero bazen 5
qen q vetm 5
  Keywords (3 words) Freq Title Desc <H> Anchors
ofendon mero bazen 5
ani ofendon mero 5
mero bazen je nj qen 5
rui shprthen kundr 5
qen q vetm leh 5

Headings

Your website is structured using HTML headings (<H2> to <H6>),but you need to use <H1> Heading Tag. Search engines place a lot of value on the text inside <H1> tags, so make sure that it's optimized and well represents the page content.

<H1> <H2> <H3> <H4> <H5> <H6>
055100
<H2> gjykata kthen në shtëpi guvernatorin fullani u habita nga vjedhja
<H2> fullani mbërrin në apel arvizu takim surprizë te meta pritet lirimi
<H2> pse shkëlzeni i berishës sulmon gazetën dita e kanë huq si familje
<H2> berisha meksi i ka dhënë parlamentit dosjen me sekretet e bankës meksi fantazi e sëmurë
<H2> ngjela berisha personi i errët që mbron me pasion krimin
<H3> ruçi shpërthen kundër kandidatëve ambasadorë pa karrierë
<H3> gryka berisha ka dorë te...
<H3> rama kina e interesuar për...
<H3> ditari mjekut francez i dhamë...
<H3> malaj kuadri ligjor i bsh ka...
<H4> mendoni se edi rama dhe qeveria e majtë do ta çojnë ish-kryeministrin berisha përpara drejtësisë
Show more

Websites hosted on same IP

Domain Popularity PageRank
Favicon for restoranttradicional.com restoranttradicional.com Check google pagerank for restoranttradicional.com

Website Load Time

Website load time is an important factor, because Google is taking the site’s loading speed into consideration in determining its ranking. Even though this will not havea big impact, it is still something we (webmasters) should really look into. The reason is pretty simple – the majority of visitors are usually in a rush and no one is fond of waiting half a century before the website finally loads its content or fails to load. At the last check on 2014-09-08, website load time was 1.48. The highest load time is 5.78, the lowest load time is 1.46, the average load time is 2.91.

Contact information:

@#!/amanews2011 - Twitter
See ama-news.al contact information in whois record

0reviews

Select

captcha
Enter the code shown above